Jak na bezpečně používání keramického grilu?
Odpověď na tuto otázku začněme tvrzením. Keramické grily představují jeden z nejbezpečnějších druhů grilů, se kterými se můžete setkat.
Vzhledem k tomu, že jejich používání ale není na rozdíl od grilů elektrických, plynových či jiných toliko rozšířené, pojďme si tuto otázku hlouběji rozebrat a shrnout, jak se ke keramickým grilům chovat, aby vaše grilování bylo nejen snadné a efektivní, ale také bezpečné. Ono pustit se do jakéhokoliv grilování se může zdát býti dobrým nápadem, jste-li ale v tomto oboru neználkem nebo zapomenete na základní zásady práce s ohněm, z příjemného večera se může stát nečekaná noční můra. Mějte tedy prosím na paměti naše doporučení v těchto fázích grilování:
1. Podpalování
Keramické grily disponují díky své konstrukci šikovnou vlastností: zadržují v grilu vlhkost. Díky tomu si můžete pochutnat na perfektně šťavnatém masu. Nicméně při zapalování dřevěného uhlí se výhoda snadno promění ve vlastnost ne až tak žádanou. Zejména pokud byste se při roztápění grilu chtěli spoléhat na pomoc chemických podpalovačů. Látky, které z nich vychází, by totiž mohly zůstat v grilu a velmi negativně ovlivnit chuť připravovaných potravin. Nepoužívejte tedy žádné kapalné ani chemické podpalovače. Alternativu k nim představují podpalovače pevné, ať už na bázi suchého ligu či ze dřeva a dalších materiálů.
2. Grilování
Při samotné přípravě masa (či zeleniny, jak je libo) je bezpečnost keramických grilů ještě na vyšší úrovni. Všechny chronické nešiky potěší zpráva, že s o jejich povrch prakticky nejde spálit. Systém uzavřeného vaření sám o sobě nebezpečným situacím předchází. Především pak ale fakt, že keramický povrch se nikdy nerozžhaví na teplotu potřebnou k popálení kůže, je důkazem přívětivosti keramických grilů k jejich majitelům.
3. Přikládání
Pokud míváte návaly panické hrůzy pokaždé, když musíte cokoliv přiložit na rozžhavený oheň, zde se obávat nemusíte. Teplotu potřebnou k vaření, jíž gril mimochodem dosáhne během slabé čtvrthodinky, si následně udrží čtyři až šest hodin, což je čas dostatečný k přípravě bohatých hodů. Přikládat uhlí tedy po rozpálení vůbec nemusíte. Ušetří vám to práci i strach z popálení.
Hlavní zbraní proti úrazu je vaše opatrnost!
Přes všechny sympatické výhody a vlastnosti keramických grilů bude však vaším nejbližším spojencem při grilování a v boji proti potenciálním úrazům obyčejný selský rozum. Již každé malé dítě zná onen příběh o tom, že oheň umí být dobrým sluhou, ale dovede se proměnit ve zlého pána. A právě v souladu s tímto rčením se ke grilu vlastně jakéhokoliv druhu chovejte.
Snažte se tedy o to:
- Nenechávat rozpálený gril bez dozoru (ideálně dospělé osoby)
- Nerozpalovat gril v okolí čehokoliv, co by se mohlo vznítit (při samotném grilování a zejména při otevírání víka grilu dbejte na totéž)
- Dávat pozor na horkou mastnotu, která z grilu může okapávat
- Hlídat rozpálené uhlíky a kontrolovat, aby nevypadávaly z grilu ven
- Mít vždy po ruce cokoliv na případné uhašení nekontrolovaného ohně (voda, písek…)
Nepodceňujte čištění
Veliké množství úrazů, nejčastěji popálenin, se paradoxně stává až po dokončení grilování. Ve chvíli, kdy jste spokojeni s tím, že jste vše zvládli a pochutnali si na grilovaných dobrotách, vaše pozornost zákonitě opadne. A pokud se rozhodnete gril ihned umýt, abyste se k této nepříjemnosti nemuseli později vracet, pohroma může být na světě.
Gril, keramický nevyjímaje, je nutné nechat řádně vychladnout. S čištěním nespěchejte, obavy z toho, že mastnota a špína zaschnou a nepůjde je odstranit, jsou liché. Ani s popelem a nečistotami od hoření si velikou hlavu dělat nemusíte, při spalování dřevěného uhlí, které se do keramických grilů používá, vzniká mnohem méně nečistot než při hoření například briket.
K dokonalému vyčištění (opakujeme, vychladlého grilu) vám poté postačí malý pohrabáč či smetáček (na popel), vlhký hadřík (na vnější povrch) a čisticí kartáč (grilovací rošt).