Jak na grilování na litinovém tálu?
Chcete grilovat snadno, rychle a zdravě? Vyzkoušejte grilování na litinovém tálu. Snadno připravíte výborné steaky, vepřová žebra, ale i sázená vejce, lívance nebo třeba bramboráky.
Na půdě chalupy možná máte starý litinový tál po babičce a ani netušíte, jaký poklad se v něm skrývá. Vzpomínáte na výborné bramborové placky, které Vám babička připravovala? Nikdy se Vám nepodařilo se jejich chuti přiblížit? Tajemství se skrývá právě v litinovém tálu. Rozpalte ohniště, podložte tál šamotovými cihlami a připomeňte si chutě dětství.
Nákup litinového tálu
Pokud nemáte starý litinový tál nebo hledáte elegantnější řešení, není dnes problém koupit litinové tály upravené přímo na grily. Litinové tály na gril nejsou sice nejlevnější, ale investice do nich se vyplatí. Mají dlouhou životnost a snadno se udržují.
Pokud budete litinový tál kupovat, hledejte takový, který má jak hladkou plochu, tak i plochu vroubkovanou. Na vroubkované ploše připravíte šťavnaté a chutné steaky, na ploché straně vykouzlíte voňavé bramboráčky nebo sázená vejce.
Rozpálení litinového tálu
Litina dokáže skvěle akumulovat a rozvádět teplo. U běžného grilování na dřevěném uhlí se teplota poměrně rychle mění s tím, jak uhlí dohořívá. Oproti tomu litinový tál hřeje rovnoměrně a po dlouhou dobu. Nestane se tak, že by maso bylo nahoře spálené a uvnitř nedopečené.
Litinový tál rozpalte dle toho, co se chystáte grilovat. Zprudka rozpálený tál se hodí třeba na rychlou tepelnou úpravu zeleniny, ale není vhodný k přípravě bramboráčků nebo lívanců. U těch se vyplatí rozehřát tál na střední teplotu.
Ještě než začnete suroviny na tál pokládat, zlehka potřete tál olejem nebo kouskem kůže ze slaniny. Zabráníte tím připékání.
Objevte nové chutě
Litinový tál se hodí na grilování kusů masa, zeleniny i pečiva.
Na vroubkované (žebrované) straně snadno připravíte:
- hamburgry
- vepřovou panenku
- nakládanou krkovici
- žebra
- ryby
- šťavnaté a výborné steaky
Příprava steaků
Steaky jsou přitom kapitola samo o sobě. Litinový tál jim dodá nový chuťový rozměr. Nedoporučuji steaky zbytečně příliš ochucovat. Investuje do kvalitního vyzrálého masa (entrecote, rib eye, striploin apod.), lehce ho potřete olejem, posypte čerstvě namletým pepřem a grilujte. Žlábky na litinovém tálu zabrání přichycování - pro dokonalé grilování a rovnoměrné propečení je lepší, když se maso co nejméně dotýká roštu. Navíc se se ve žlábcích zachytává šťáva z masa, která steakům dodává příjemnou vůni a obohacuje jejich chuť.
Jedinečné bramboráčky nebo sázená vejce
Výhodou litinového tálu je, že na něm můžete připravit i pokrmy, které lehce propadnou či stečou grilovacím roštem.
Na hladké ploše litinového tálu můžete například připravit:
- sázená vejce (tzv. volská oka)
- zeleninu
- toasty se sýrem
- bramboráčky
- krevety
- lívance
- další dobroty
Obzvláště bramborové placky jsou jedinečné. Lze je dělat úplně nasucho, placky se stejně nepřichytí. Na jejich přípravu je třeba:
- 1 kg nastrouhaných brambor
- 2 vejce
- 4 lžíce hladké mouky
- 4 velké stroužky česneku
- sůl
- pepř
- 3–4 hrstky sušené nebo čerstvé majoránky
Zdravě a chutně
Tál dodává chutím nový rozměr. I obyčejné buřty chutnají daleko líp než na otevřeném ohni. Navíc pokrmy připravujete bez zbytečných tuků a připalování, což prospěje Vašemu zdraví!
Údržba litinového tálu
O litinový tál je třeba se starat. Před každým grilováním pečlivě očistěte. Zabráníte tím připalování zbytků z minula.
Pokud nemáte litinový tál s povrchovou úpravou (smaltem), je čištění velmi snadné. Použijte k němu nejlépe úzký drátěný kartáček, litině jím neublížíte. Pokud však má Váš litinový tál smaltovou úpravu, je třeba být opatrnější a obejít se bez drátěného kartáčku.