Jak nespálit maso na grilu?
V posledních letech se letní posezení s přáteli u grilu stalo naprosto běžnou záležitostí, na kterou se v těchto měsících těší stále více rodin. Neodmyslitelně k němu samozřejmě patří i různé pochoutky, jež jsou na grilu připravované. Pro mnoho hospodyň současně vzniklo nové trauma, které plyne z představy, že by se maso na grilu mohlo spálit! Na následujících řádcích se je možné seznámit s užitečnými radami, které pomůžou toto nebezpečí minimalizovat.
Na elektrickém grilu se maso jen tak nespálí!
První rada je určena pro osoby, které mají možnost volit mezi klasickým grilem na dřevěné uhlí a grilem na elektřinu. Rozhodnout by se měly pro elektrický gril již z toho důvodu, že příprava pokrmů je na něm daleko zdravější. Významnou přednost pak představuje skutečnost, že se na elektrickém grilu připravovaný pokrm jen tak nespálí, protože disponuje nepřilnavou opékací plochou. Fakt, že tuk neodkapává do rozžhavených uhlíků, kde následně zapříčiňuje vznik zdraví škodlivých látek, je v této souvislosti jen vítanou třešničkou na dortu. Mimochodem právě vznícením tohoto tuku může rovněž dojít ke spálení masa. Některé babské rady doporučují dát na dno grilu stelivo, které se dává kočkám, aby se zabránilo vznícení.
Zásady přímého a nepřímého grilování
Češi sice grilují rádi, během této radovánky se ale dopouštějí celé řady až začátečnických chyb. Proto je třeba, aby důsledně rozlišovali mezi přímým a nepřímým grilováním. Pokrmy jako steaky, klobásy nebo špízy by neměly být připravovány déle než 30 minut a mělo by být grilovány přímo, čímž se rozumí bez použití poklopu. Grilování se sice děje poměrně krátce, ale při vysokých teplotách okolo 250 °C a výše. Když se pokrmy nechají na roštu příliš dlouho, může právě dojít k jejich spálení. K nepřímému grilování je ideální třeba kuře, krůta, rybí filé, žebírka nebo pečeně. Zde je nutné dbát na to, aby grilované pokrmy nebyly přímo nad zdrojem tepla. Poklop musí být kvůli cirkulaci vzduchu vybaven větracími otvory. Protože se při nepřímém grilování teplo odráží od poklopu a vnitřních ploch grilu, není nutné připravované jídlo obracet a přesto je jemné a chutné.
Vyzkoušejte metodu sous-vide!
Stalo se vám již někdy, že jste špatně odhadli sílu žáru v grilu a výsledkem bylo maso, které bylo zvenku vysušené a tvrdé, vevnitř bylo přitom naopak nedodělané? Takovému propadáku předejdete, když použijete metodu sous-vide. Pod tímto označením se skrývá úprava potravin za nízké a stálé teploty ve vodní lázni. Díky uzavření ve vakuovém obalu si potravina ponechá uvnitř veškerou chuť i šťávu. Po uvaření a vyndání z vodní lázně postačí, když se maso ocitne na grilu na pár minut. Díky tomu se předejde i nerovnoměrnému opékání a poklesne i vliv nechtěných chemických a karcinogenních látek, takže se grilování stane zdravějším.
Píchání do masa vidličkou je na vině jeho připalování!
Nebuďte příliš uspěchaní a maso stáhněte z grilu o něco dříve a nechte ho potom stát v teple nebo v alobalu, aby mohlo dojít. Často opakovanou chybou bývá píchání do masa vidličkou. Následkem je, že se naruší stálá teplota ve středu a maso se kvůli tomu začne od krajů připalovat.
Ryby negrilujte v nejvyšším žáru!
Při přípravě ryb se jako osvědčené řešení nabízí jejich grilování v alobalu. Rybí maso je křehčí, a proto si také žádá méně času. Grilovat by se mělo na těch částech roštu, které mají nižší teplotu – rozhodně je třeba vyhnout se grilování uprostřed!
Spálené maso nejezte, myslete na své zdraví!
Když již se přece jen nezadaří a grilované maso se spálí, rozhodně byste je neměli jíst. Tyto části totiž obsahují největší množství dehtu, který je pro zdraví člověka velmi škodlivý.