Jak správně grilovat?

Každý, kdo precizně ovládá nějakou činnost, si bezpochyby zaslouží titul umělec! Chtěli byste se stát umělci v grilování, aby se přátelé i příbuzní těšili na vaše grilovací party již týdny dopředu? Na následujících řádcích se dozvíte hned sedm cenných rad, které vám dosažení tohoto cíle vydatně přiblíží!

7 rad, jak se můžete dotknout grilovacího nebe!

  1. Maso naložte ideálně den předem, nejméně potom tři hodiny před grilováním. Díky tomu získá očekávanou šťavnatost a křehkost! 
  2. Běžný hovězí steak by měl být 2-3 cm vysoký, u ostatních mas stačí 1,5-2 centimetry. Prorostlé kousky minutkového masa jsou pro grilování nejlepší. Maso vyndejte z lednice minimálně dvě hodiny před grilováním, ryby naopak až na poslední chvíli!
  3. Nebuďte netrpěliví! Maso patří na gril až v okamžiku, kdy se teplota ve středu grilu na mřížce pohybuje kolem 250-300 °C. Na druhou stranu i příliš vysoká teplota může masu škodit. Chcete je přece grilovat, ne pálit!
  4. Na rošt nedávejte více porcí najednou, vždy by mělo být alespoň 30 % roštu volných. S masem můžete pohybovat na grilu od středu na okraj, kde se postupně dodělá.
  5. Maso nikdy na grilu nepropichujte, zbytečně potom ztrácí dírkami po vpichu šťávu. Ke grilu patří kleště, pinzeta nebo lopatka!
  6. Každé maso potřebuje na grilu strávit poněkud jiný čas. Vytrvalce představují nevykostěná kuřecí stehna, jež je nutné grilovat až 35 minut, naopak pstruzi jsou hotovi za 12 minut a jiné ryby nebo kuřecí prsa i o něco dříve.
  7. Při rozpalování grilu je nejlepší mít komínový podpalovač. Tekutý podpalovač nechte důkladně vyhořet, jinak bude maso při grilování cítit!

Grilované maso

CC: LoboStudioHamburg

Pokud se budete držet výše zmíněných rad, můžete si být jisti, že se k vám bude na grilovačku těšit úplně každý. Nezapomeňte ale, že kromě výborného šťavnatého masa musíte hostům servírovat i pořádné porce dobré nálady!

MichaelaV