Jak grilovat na kontaktním grilu?

Grilování si všichni většinou spojujeme s letní pohodou na terase či na zahrádce. Je to ale opravdu tak, že šťavnaté maso či chutná grilovaná zelenina jsou jen letní záležitost? V následujících řádcích pochopíte, že když provazy deště bubnují do oken nebo když zahradu pokrývá sněhová peřina, není problém grilovat v teple domova. Právě takové grilování totiž umožňují kontaktní grily - lehce přenosná elektrická zařízení, která grilují pomocí sevření dané potraviny mezi dvě rýhované desky.

Co potřebujeme, když chceme grilovat?

Ke grilování na kontaktním grilu není potřeba nic speciálního. Připravíte si pouze:

  • grilovanou potravinu - sýryzeleninurybu, makrelu
  • kleště pro umístění potraviny na gril a pro odejmutí potraviny z grilu
  • houbičku na očištění grilu

Přesně takhle jednoduché to je. Teď už se můžete pustit do samotného grilování.

Grilování na kontaktním grilu

Jako první je nutné se ujistit, že kontaktní gril stojí na rovné pracovní ploše či kuchyňské lince, aby šťáva z masa nestékala k jednomu místu na desce. Před každým grilováním také otřete kontaktní gril navlhčenou houbou. Je vhodné použít jemnější stranu kuchyňské houby, aby nedošlo k poškrabání grilovací desky.

Gril poté zavřete a uveďte do provozu podle jeho vlastního návodu - některé grily se nahřívají ihned po zapojení do zásuvky, jiné je nutné zapnout tlačítkem, případně na nich nastavit požadovanou teplotu grilování.

Až se gril zahřeje, otevřete ho a položte potraviny na spodní grilovací desku. Pokud ji nezaplníte celou, pokládejte potraviny do středu desky. Gril pak opět zavřete a nechejte potravinu grilovat. Maso vyžaduje obvykle kolem deseti až dvaceti minut, zelenině většinou stačí pouze tři až pět. Vždy ale záleží na konkrétní potravině a na vkusu každého strávníka, proto je dobré u grilu zůstat a potraviny si pohlídat.

Hotové jídlo vyjměte kleštěmi, gril nechte otevřený a po jeho vychladnutí opět očistěte desky.

Lucie Čejková