Jaké koření na grilování?
Dny se pomalu ale jistě prodlužují, slunce sílí a než se nadějeme, máme tady léto. A k létu neodmyslitelně patří také venkovní grilování. S přípravami na něj můžete začít třeba ihned.
Jednou z věcí, kterou můžete udělat s předstihem, je například příprava koření. Obchodní řetězce nabízejí řadu speciálních grilovacích koření a marinád, ale přečetli jste si někdy jejich složení? Většina těchto produktů se skládá ze 70% ze soli. Ta je sice pro chuť nezbytná, avšak používat by se měla spíše až v průběhu nebo v závěru grilování. Pokud totiž nasolíme maso předem, můžeme jej nepěkně vysušit.
Zbytek směsi se pak skládá většinou z glutamátů (na etiketě nazývaných jako „zvýrazňovače chuti“), a dále z papriky, kmínu, česneku, kari a pepře – tedy z koření, které máme běžně doma. Je proto zcela zbytečné si tyto směsi kupovat za několikanásobek jejich skutečné hodnoty. Dalším důvodem je také fakt, že každý typ masa si vyžaduje speciální dochucování. Univerzální směs se tedy nemusí hodit ke všemu.
CC: Alexas
Čím kořenit?
Drůbeží maso - kuřecí i krůtí maso je samo o sobě poněkud nevýrazné chuti. Libové maso má navíc na grilu tendenci vysychat. Ideální úpravou je pro ně marinování ve směsi koření. Existují spousty receptů. Kdo preferuje pikantnější jídlo, může zvolit směs olivového oleje, červené papriky, chilli, kari, pepře (výborný je kayenský) a sušeného česneku. Kuřecí maso je vhodné také k úpravě nasladko, kdy do grilovací marinády přidáme med a citrón. Nebojte se maso v marinádě nechat delší dobu. Ideální jsou dva dny.
Vepřové maso – díky množství obsaženého tuku je vepřové tím nejvhodnějším typem masa pro grilování. Jeho chuť stačí podtrhnout už jen česnekem, pepřem a nějakou bylinkou. Vhodný je tymián, rozmarýn nebo estragon. Opatrně ale na bazalku – má tendenci se připalovat. Pokud se ji nechcete vzdát, přidejte ji až před podáváním.
Hovězí maso – kvalitní hovězí maso není vůbec zapotřebí složitě kořenit nebo nakládat. Stačí do něj před tepelnou úpravou jen vmasírovat směs bylinek – například saturejku či tymián.
Ryby – čerstvé ryby také není potřeba přehnaně ochucovat. Na rozdíl od masa se ale doporučuje hodně solit, ideálně hrubozrnnou solí. Během grilování je pak dobré rybu potírat máslem s bylinkami. Z těch si můžete vybrat téměř jakoukoliv – tymián, rozmarýn, petrželku,majoránku nebo koriandr. Bylinkovou větvičku můžete také vložit přímo dovnitř do břicha.
Zelenina – grilovat se dá téměř každá zelenina, pokud ale budeme chtít využít nejen jejich chuť, ale také vitamíny, je vhodné zakápnout ji olejem. Nemusíte se omezovat jen na ty klasické. Existuje celá řada ochucených olejů – například citrónový, arašídový nebo hořčičný. Zeleninu můžete dochutit dále hrubozrnnou solí, česnekem, tymiánem či rozmarýnem.
Vždy však mějte na paměti, že koření by mělo sloužit k podthnutí přirozené chuti potravin. Pokud to s ním přeženeme, můžeme původní chuť úplně zničit a to určitě nikdo z nás nechce