Grilování na kameni zkušenosti
Před nedávnem k nám přišel, skoro by se dalo říct, boom lávových kamenů. Měl to být nový, revoluční pokrok v grilování. Celistvá grilovací plocha totiž na rozdíl od roštu přináší širší možnosti, co se týče druhů připravovaných jídel. Krom klasického grilování masa, sýrů a zeleniny, se dají přidat i jídla zprvu tekutá, jako jsou např. bramboráky, které jsou díky menšímu množství tuku zdravější.
Co je grilovací kámen?
Jedná se o kamennou desku určenou ke grilování. Zpravidla můžete pořídit dva druhy: žulu nebo lávový kámen. Ten druhý zmiňovaný má výhodu v tom, že ať ho máte jak dlouho chcete a ať ho zatěžujete sebevíc, na rozdíl od toho žulového nepraská. Dají se koupit už kolem 1 000 Kč.
Klady a zápory grilovacího kamene
+ Jídlo nepřijde do přímého kontaktu s ohněm, nemůže tedy začít hořet.
+ Jídlo vám nepropadá mřížkami dolů.
+ Nezaměnitelná chuť - takto připravované jídlo má skutečně svou specifickou chuť, která mnohé okouzlí natolik, že raději upustí od klasického grilování. Já to ovšem považuji za naprosto oddělený druh vaření.
+ Jednoduchá údržba - čistí se mnohem lépe než klasický rošt.
- Dlouho se rozehřívá, dlouho chladne - tím se celý proces grilování protáhne. Kolem žhavého kamene musíte chodit velmi opatrně, mohli byste se ošklivě popálit.
- Dlouhá doba přípravy jídel - ano, chce to svůj čas, ale vyplatí se to.
- Kámen je těžký - těžko se s ním manipuluje, zvlášť, pokud je žhavý.
- Speciální upevnění - musíte si nějak zařídit, abyste ho měli na co položit. Většina krbů má totiž jen drážky na rošty. Je dobré si někde nechat udělat rám s nožičkami, na nichž bude kámen v krbu nebo nad ohništěm stát.
Co potřebujeme na grilování na kameni:
- Tuk a mašlovačku na potírání
- Kovovou škrabku nebo stěrku
- Láhev s vodou (je dobré udělat ve víčku dírku a láhev mačkat, abyste docílili vystřikování úzkého pramínku)
- Pracovní rukavice (nebo cokoliv, abyste se nepopálili při manipulaci s horkým kamenem)
- To, co chcete grilovat (maso, ryby, sýry, zeleninu, bramboráky...)
Jak se na něm griluje?
- Necháte kámen rozehřát.
Pozn.: Je lepší zapalovat oheň už sním. Nad plamen se potom těžko umisťuje. - Připravíte si olej a mašlovačku na potírání, stěrku a samozřejmě jídlo.
- Potřete povrch kamene tukem a nechte i jej rozpálit.
- Kámen by měl být rozžhaven tak, že když na něj stříknete vodu, zasyčí a vypaří se, ale měli byste nad ním udržet ruku.
- Na rozžhavený kámen naklaďte jídlo a grilujte, jak jste zvyklí.
- Po každé várce seškrábněte zbytky a opět potřete tukem.
- Jakmile máte ugrilováno všechno, ještě horký kámen definitivně očistěte, tzn. seškrábněte všechno a umyjte i vodou. Nesmíte se leknout, bude to hodně prskat, tak dávejte pozor hlavně na obličej.
- Pokud chcete v krbu dál topit, musíte kámen odstranit. Bude velmi žhavý, použijte tedy pořádné rukavice nebo nějakou látku a jednejte velmi obezřetně, ale zároveň co nejrychleji. Pokud topit nechcete, nechte raději oheň vyhasnout a kámen odstraňte zastudena.
- Studený lávový kámen ještě očistěte houbičkou namočenou v jarové vodě a setřete. Toť vše.
Zhodnocení
Naše rodina si lávový kámen velmi oblíbila. V mnohém je grilování s ním složitější, ale i s našimi známými jsme se shodli na tom, že nám to za to stojí. Dá se na něm grilovat skutečně úplně všechno, klidně i kuřata nebo tolikrát zmiňované bramboráky. Nemají sice stejnou chuť jako ty z pánve, ale má to zkrátka své vlastní kouzlo.
Určitě bych grilování na kameni doporučila všem napřed vyzkoušet někde jinde, než si pořídíte vlastní, protože zas tak levná záležitost to není a ne každému by mohla chuť pro něj tak typická vyhovovat. Věřím ale, že většina z vás si k němu cestičku najde.