Jak naložit divočinu na gril?
Lahůdka, kterou má většina národa spojenou s podzimem, hony a patronem lovu Svatým Hubertem. Kančí svíčková, nebo šípková omáčka je tradiční lahůdka. Už méně obvyklý způsob úpravy zvěřiny je ale grilování. Lahodnému masu dodá úplně nový rozměr a potěší i toho největšího gurmána.
Zvěřina všeobecně obsahuje větší množství bílkovin a minerálních látek, než jiné druhy mas. Je velmi vhodná i pro přípravu dietních jídel. Je málo tučná a díky své specifické chuti potěší pacienty, kteří jsou nuceni dodržovat určitá dietní opatření. Mezi nejlepší masa pro tento účel patří srnčí, daňčí a v poslední době například i klokaní maso.
Ale zpět ke grilování. I pro zvěřinu platí několik pravidel:
- Kupujte vždy jen maso od autorizovaných prodejců. Jen tak je zajištěna zdravotní nezávadnost, protože takové maso prochází veterinární kontrolou.
- Ideální na gril je svíčková, kýta nebo hřbet.
- Maso je nutné pořádně odblanit.
- Před marinováním je záhodno ho trochu naklepat. Přece jen je divočina poněkud tužší, než například hovězí maso.
Marinování
Pro nakládání zvěřiny na gril platí, že do marinády je lepší použít raději méně koření, aby nebyla potlačena přirozená divoká chuť masa. Naprosto typické je pro přípravu divočiny tzv. divoké koření – bobkový list, pepř, nové koření a jalovec. Někdo k těmto pochutinám řadí i tymián a někdy i hořčičné semínko.
Je několik druhů marinád, které můžeme použít na nakládání zvěřiny:
a) octová – maso posypeme nakrájenou kořenovou zeleninou, divokým kořením a směsí nejlépe vinného octa a vody, je třeba dbát na to, aby marináda nebyla příliš ostrá, podíl vody a octa ideálně 1 : 1, maso se do takového nálevu nakládá až na 4 dny, je nutné ho každý den obracet
b) vinná – směs červeného vína, koření a bylinek. Je vhodná k přípravě srnčího nebo daňčího
c) olejová – maso se potírá směsí oleje, česneku a bylinek – například bazalky, estragonu a dalších jiných druhů koření, tato marináda je vhodnější pro exotičtější druhy zvěřiny – například kachen nebo klokaního masa, oblíbená bývá v asijských zemích
d) směs koření – maso se naloží do silné vrstvy rozdrceného koření, ideální pro nakládání je kameninová nádoba, která má víko, maso se zaklopí a nechá se přibližně dva dny odležet
e) bylinkové máslo - maso potřeme rozehřátým máslem smíchaným s bylinkami podle chuti, v chladu necháme 1 – 2 dny odležet
f) kyselé mléko – recept našich babiček, maso se do něj nakládá až na 4 dny, každý den se mléko mění
Tip: Ohniště | Jak naložit maso? | Grilování kukuřice
Grilování
Před samotným grilováním maso vyndáme z lednice nebo chladné místnosti a necháme ještě tak 2 až 3 hodinky odležet. Při grilování používáme raději speciální grilovací kleště. Nožem nebo vidličkou bychom mohli maso porušit a vytekla by z něj drahocenná šťáva.
Pro přípravu grilovaného masa pak stačí průměrně 10 minut. Všeobecně platí, pokud je maso silnější, grilujeme ho pomaleji a delší dobu, pokud je plátek slabší, stačí kratší době a větší teplota.
Pak už jen sundáváme dobrotu z grilu a vychutnáváme. Dobrou chuť a lovu zdar.