Přehled koření pro grilování + jejich popis

Koření, které je vhodné použít na gril je celá řada. Můžete ho použít přímo na maso či zeleninu, nebo jako přísadu do po domácku dělaných marinád. Zde je přehled toho, které koření se na co hodí.

Bazalka

Bazalka se nejvíce hodí na telecí, kuřecí, jehněčí a vepřové maso. Bazalka se používá jak čerstvá, tak sušená nať. Nejčastěji se využívá jako koření do nejrůznějších pokrmů. Čerstvá bazalka je jedním ze základních pilířů italské kuchyně, a to společně s rajčaty, mozzarellou, olivovým olejem a těstovinami.

Na tuto bylinu si však musíme dát trošku pozor, hlavně pokud používáme čerstvou bazalku. Tato rostlina se nesmí sušit při vysokých teplotách a neměla by se tedy ani vařit. Při přípravě vařených pokrmů bychom jí měli přidat do jídla až nakonec. Po skončení varu se bazalka přidá do směsi. Pokud bychom jí vařili, veškeré esence z ní během chvilky vyprchá.

Bazalka je známá pro své léčebné účinky – podporuje trávení, uvolňuje křeče, má mírné antibiotické účinky, pomáhá při bolestech hlavy, uvolňuje stres a je vhodná při nespavosti.

Černobýl

Černobýl se nejčastěji využívá na kapry, amury, husy a kachny. V kuchyni se nejčastěji používá k tučnému masu, které se díky němu stává stravitelnějším. Černobýl také podporuje sekreci žaludečních šťáv. Také léčí problémy zažívání, mírné křeče v trávicím ústrojí a zánět průdušek.

Černobýl je velice ostré koření, má peprné aroma s nádechem sladkosti a máty. Výborně se hodí k tučnému masu a drůbeži. Mladé lístky černobýlu se mohou jíst čerstvé jako salát nebo zelenina, sušený černobýl je ve spojení s česnekem skvělý především na ochucení drůbeže.

Saturejka

Saturejka se hodí na pstruhy, mleté vepřové a hovězí maso. Je to výrazné koření, ostré chuti, ale i léčivá bylinka. V kuchyni je nejčastěji využívána jako doplňkové koření, nejčastěji jako součást koření provensálského. Jejím domovem je balkánská kuchyně a místní kuchařky jí používají k dochucování masa a uzenin a při přípravě luštěnin a košťálovin. Její hlavní předností je to, že zmírňuje nadýmání, pomáhá s trávicími problémy, snižuje krevní tlak a má dezinfekční a hojivé účinky.

Čerstvou nebo sušenou saturejku využíváme k ochucení stejků, grilovaných mas a ryb.

Kerblík

Kerblík se nejlépe hodí na vepřové a kuřecí. Kerblík je výborný v různých pomazánkách, bylinkových máslech a omeletách. Na grilování se nejčastěji používají mladé a čerstvé lístky, které je nutné co nejdříve spotřebovat.

Pepř

Koho by nenapadlo používat na dochucení grilovaných jídel pepř. Co ale možná nevíte je to, že pepř se nejvíce hodí na ryby, telecí, hovězí, vepřové a drůbeží. Pepř má výraznou ostrou až pálivou chuť a štiplavé aroma. Jeho chuť je nejvýraznější, a to hlavně pokud jsou bobule čerstvě rozdrcené.

Pepř je základním kořením, které najdeme snad v každé kuchyni. Existuje několik variant pepře – například černý, červený, zelený, bílý.

Chili

Známé pálivé chili papričky se hlavně používají na mořské ryby, telecí, hovězí, vepřové, kuřecí, krůtí a kachní maso.

Obsahují vitamín C a karoten B. Podporují chuť k jídlu. Chili papričky lze použít čerstvé, sušené, v prášku. Mohou být jemné, nebo ďábelsky ostré. Jeho původ můžeme najít v indické, či mexické kuchyni.

Kopr

Kopr se nejčastěji používá na sledě, krabi, telecí, jehněčí a holoubata. Semena kopru se využívají k nakládání znojemských okurek či jiné zeleniny. Mnohem širší využití má nicméně koprová nať. Ta se používá na dochucení jogurtu, kysané smetany, brambor, ryb, salátů, atd. Své uplatnění mají i květy, které můžeme také přidat do nakládané zeleniny.

Estragon

Estragon je nejlepší pro grilování sleďů, tuňáka, jehněčí, skopové, játra, kuřecí, kachní a husí maso. Svůj domov má ve francouzské kuchyni. Kromě kořenění pokrmů, se také nakládá do vinného octa či olivového oleje, kterým propůjčuje typickou vůni a chuť. Pokud snítka čerstvého estragonu rozžvýkáme, osvěží to náš dech. Zajímavou vůni také propůjčuje letním koktejlům, ovocným či zmrzlinovým dezertům.

Česnek

Česnek se používá pro kořenění kapra, pstruha, mořských ryb, ale také jehněčího, telecího, vepřového, hovězího, kuřecího, kachního a krůtího masa. Česnek má charakteristické aroma. Česnek hraje významnou roli u národů s vyhlášenou kuchyní jako je například Francie či Čína. Jeho použití je velice všestranné. Česnek je také bohatý na vitamíny A, B, C, selen, vápník a jód. Má pozitivní účinky na obranyschopnost organismu a trávení.

Majoránka

Majoránkou se především koření jehněčí a kuřecí maso. Je také zdraví prospěšná - má pozitivní účinky na trávení. Povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje tvorbu žaludečních šťáv. Působí také proti nadýmání, uvolňuje křeče a posiluje nervový systém, pomáhá při ženských onemocněních.

Paprika

Paprika je vhodná na telecí, hovězí, vepřové, kuřecí a krůtí. Je často spojována s maďarskou kuchyní, přestože její kořeny jsou ve Střední Americe. Kromě své chuti je oblíbená také pro svou barvu - většinou dodá pokrmům červenou nebo oranžovou barvu. Jedná se o všestranné koření, které se dává do mnoha pokrmů, kterým dodává příjemný podtón. 

Šalvěj

Šalvěj se hodí na mořské ryby, hovězí, telecí, kuřecí, krůtí, krocaní.  Používá se do bylinkových směsí spolu s mátou, rozmarýnem, majoránkou, oreganem, bazalkou. Můžeme ji přidat do karbanátků, sekané. Je příjemná v bylinkovém másle spolu s mátou a petrželkou, je vhodná do nádivek a na kuřata, na telecí maso a vepřové kotlety. Můžeme ji také dávat do pomazánek z tavených sýrů nebo z vajec. Šalvěj má velmi silné kořenité aroma i výraznou chuť, proto jí nepoužíváme mnoho. Na jednu porci stačí špetka šalvěje.

Anie9494



Štítky: Koření