Jak grilovat rib eye steak?

Rib eye steak se připravuje z plátků vysokého hovězího roštěnce. Díky svým tukem prorostlým vláknům se řadí mezi jedny z nejšťavnatějších steaků. Právě tato prorostlá vlákna jsou rib eye steaku typická a dodávají mu onu typickou chuť.

Výběr kvalitního hovězího masa

Ano, pochopili jste správně. Silně nedoporučujeme kupovat maso na rib eye steak v supermarketu z chladicího boxu. Najděte si ve vašem okolí dobrého řezníka, budete tak mít jistotu, o jaké maso se jedná, jaké je jeho stáří a z jakého chovu pochází.

Při výběru kvalitního rib eye steaku by mělo rozhodovat stáří masa.Po porážce se totiž začnou v mase odehrávat enzymatické rozkladné procesy. Těm vděčíme za to, že se maso nepromění v odolnou žvýkačku, až do něj poprvé kousneme. Naopak je díky nim maso křehké a měkké.

Je vhodné tedy kupovat maso, které bylo poraženo před více jak tři týdny. Po tuto dobu musí maso správně zrát při teplotě 0-2°C ve správných skladovacích podmínkách.

Jak poznáte, že je maso dostatečně vyzrálé?Jednoduše. Pokud do něj šťouchnete prstem, bude měkké a tvárné jako máslo a vytlačený důlek v něm nějakou chvíli zůstane. Nevyzrálé maso po šťouchnutí prstem pruží.

Před samotným grilováním

  • Je ideální vyndat maso z lednice tak 30 minut před jeho přípravou, aby zteplalo a dostalo se na pokojovou teplotu. Díky tomu maso nedostane tzv. "šok", kvůli kterému se následně nestíhá správně propékat.
  • Platí, že je lepší ukrojit spíše větší plátek masa, maso poté nevysychá a zůstane šťavnaté.

Suroviny

  • plátky vysokého hovězího roštěnce (asi po 150-200 gramech)
  • olivový olej (nejlépe co nejkvalitnější, za studena lisovaný extra virgin)
  • hrubá mořská sůl
  • čerstvě pomletý černý pepř
  • TIP! Zapomeňte na kupované grilovací koření. V létě můžete využít čerstvé bylinky.

Postup grilování

  1. Gril rozehřejte na vysokou teplotu.
  2. Rošt grilu pořádně vyčistíme a následně potřeme tukem, aby se nám na steak obtiskla mřížka roštu.
  3. Maso lehce zakápněte olivovým olejem, posolte hrubou mořskou solí a lehce vpracujte do masa. Solíme ze všech stran, abychom dosáhli rovnoměrnosti chuti.
  4. Opepřete dle chuti nejlépe čerstvě pomletým černým pepřem.
  5. Grilujeme podle chuti z každé strany 6-13 minut.
  6. Pokud používáme čerstvé bylinky, položíme je na talíř, pokapeme olivovým olejem a na ně položíme čerstvě ugrilované steaky.

Stupně propečení

Záleží na každém konzumentovi, jak má rád steak propečený. Rozdělujeme pět druhů propečení, které jsou pojmenovaný anglickými termíny. Obecně platí, že čím více se maso zahřeje, tím více vevnitř zhnědne. Na povrchu by mělo být vždy důkladně propečené. Stupně propečení můžete kontrolovat tak, že buď zainvestujete do teploměru do masa a budete mít naprostou jistotu. Pokud do teploměru investovat nechcete, nic se neděje. Doba se dá docela dobře odhadnout.

Rare

Tento steak by měl mít vnitřní teplotu nejvýše 55°C, což znamená, že je zevnitř pouze zahřátý, ale zevnitř vypadá téměř jako syrové, nezpracované maso. Doba přípravy na grilu je asi 5 minut.

Medium rare

Steak medium rare je jakýmsi mezistupněm mezi steakem medium a krvavým steakem. Začíná na teplotě 55°C a od rare steaku se liší tím, že je zevnitř nejen červený, ale přechází v růžovou barvu směrem k okrajům. Grilujeme asi 6-7 minut.

Medium

Značí se teplotou 60°C a je asi tou nejoblíbenější úpravou steaku. Je také tou nejbezpečnější variantou, jelikož takto upravený steak už není ani "syrový", ale ani pořádně propečený. Grilujte 8-9 minut.

Medium well

Úprava medium well je opět jakýmsi mezistupněm. Má růžový pouze vnitřek, po stranách má šedý nádech. Začíná na 65°C. Grilujeme asi 10-11 minut.

Well done

Této úpravy steaku dosáhneme při vnitřní teplotě steaku 70°C a výše. Takto upravený steak by neměl mít ani růžový náznak. Je nejméně šťavnatý a křehký. Grilujte 13 minut a více.

Je důležité nechat maso odpočívat

Dle špičkových kuchařů je nejlepší nechat maso po přípravě odpočívat. A to alespoň 10 minut.

Dobrou chuť!

Tereza Eser



Štítky: Maso | Co grilovat?