Jak rozpálit gril na dřevěné uhlí?

Sbíhají se vám již sliny při představě grilovaných pochoutek z vašeho grilu, dřevěné uhlí se ale ne a ne rozhořet? V tom případě jsou následující řádky určeny právě pro vás! Zjistíte zde totiž informace, jejichž zásluhou nejen rozpálíte gril na dřevěné uhlí jako zkušený indián, ale současně si získáte i obdiv za manuální zručnost od svého protějšku.

Jděte s dobou a vyzkoušejte „startovací komínek“!

Jednou z velmi účinných vychytávek je pořídit si „startovací komínek“. Ten se běžně prodává jako doplněk a pořídit lze na veškeré obvyklé druhy grilů. Tato trubice má dole vylisované průduchy. Funguje na velmi jednoduchém principu. Zhruba do poloviny se naplní uhlím, posléze se vloží jedna nebo dvě kostky lihového podpalovače a pak se uhlí dosype po okraj. Pak již je nutné jen na dně grilu zapálit podpalovač a plný komínek na něho položit. Přibližně za půl hodiny bude mít uhlí ideální teplotu, můžete ho tudíž vysypat do grilu, přidat grilovací mřížku a začít grilovat!

Taste horkovzdušnou pistoli!

Pokud máte poblíž grilu k dispozici elektrickou zásuvku, další možnost představuje horkovzdušná pistole! Budete potřebovat jen speciální děrovaný nástavec s tryskami, jenž zasrčíte pod uhlí. Není problém jej zakoupit.

Vsaďte na prověřené Pe-Po!

Ke klasickým podpalovačům patří pevné Pe-Po.  Je to prověřená jistota, ale někteří lidé mají představu, že petrolej, jímž je cítit, může ovlivnit kvalitu připravovaného pokrmu, který by jím mohl údajně načichnout. Výrobce se však dušuje, že nic takového nehrozí.

Tekuté a lihové podpalovače vás nenechají dlouho čekat!

Značné popularitě se rovněž těší tekuté lihové podpalovače, jež jsou velmi spolehlivé. Rozhodně ale nepatří do rukou nikomu nezodpovědnému! Uhlí se jimi polije a nechá stát přibližně minutu, aby se dostatečně nasáklo. Posléze se zapálí. Pokud byste podpalovač vlévali do ohniště v okamžiku, kdy jsou uhlíky již žhavé, vystavujete se riziku popálení!

Pevné a gelové podpalovače nepáchnou!

Další variantu představují pevné a gelové podpalovače na lihovém základu, které nezapáchají. Doba jejich vyhoření je potom delší, čímž získá dřevěné uhlí čas k podpálení.

K zapálení lze použít i rostlinný a olivový olej

Jestliže nechcete používat koupené podpalovače, ale chcete se blýsknout vlastní nápaditostí, může vám na jejich místě posloužit i olivový nebo rostlinný olej, který nalijete na zmačkané noviny. Počítejte s tím, že budete potřebovat přibližně jednu až dvě deci zapalovací kapaliny.

Dbejte na kvalitu dřevěného uhlí!

Pokud si chcete grilování užít a nepřijít o nervy ještě předtím, než bude gril rozpálen, rozhodně se nevyplatí šetřit! Investice do kvalitního dřevěného uhlí se vyplatí, protože s levnějším na vás může čekat velmi nepříjemná práce, která vás pořádně otráví.

MichaelaV