Zelenina

Bazalka patří mezi nejoblíbenější bylinky v kuchyni i na zahradě. Její aromatické listy dodávají jídlům svěžest a pěstování zvládne i začátečník. Nejlépe se jí daří v teple a na slunném místě.

Jak pěstovat bazalku?

Bazalka potřebuje propustnou, humózní půdu a dostatek světla. Nejlépe roste na záhonu nebo v květináči na okenním parapetu, kde ji máte stále po ruce. Výsev semen je možný od jara do léta, ale pokud chcete mít náskok, můžete si ji předpěstovat doma.

Venkovní výsadbu provádějte až po posledních mrazech, protože bazalka nesnáší chlad. Semena klíčí poměrně rychle, obvykle během týdne, a pokud je umístíte do dostatečně teplého prostředí, rostlinky porostou velmi rychle.

Péče o rostliny

Aby bazalka dobře rostla, pravidelně ji zaštipujte, což podpoří bohaté větvení a zabrání rychlému vykvétání. Pravidelná zálivka je důležitá, ale dejte si pozor na přemokření, které jí nesvědčí. Ideální je zalévat ji ke kořenům, aby se listy zbytečně nenamočily.

Bazalka má ráda teplo, ale pokud jsou velká vedra, je dobré ji chránit před přímým poledním sluncem, aby si nepopálila listy. Pokud ji pěstujete v květináči, občas ji přihnojte organickým hnojivem nebo kompostovým výluhem, což podpoří její růst a aroma.

Ochrana před škůdci a chorobami

Bazalka je poměrně odolná, ale mohou ji napadnout mšice nebo plíseň. Důležité je umístění na vzdušném stanovišti, pomůže jí také občasné postříkání vodou s trochou přírodního mýdla. K ochraně před škůdci můžete vysadit bazalku poblíž rajčat nebo měsíčku – jejich vůně odpuzuje nežádoucí hmyz.

Abyste snížili možnost napadení škůdci, můžete ji střídavě vysadit s jinými bylinkami, například tymiánem nebo rozmarýnem. Pokud si všimnete skvrn na listech,snižte vlhkost v okolí rostliny a zajistěte jí lepší proudění vzduchu.

Sklizeň a využití

Listy bazalky můžete sklízet postupně, jakmile rostlina dostatečně naroste. Nejvýraznější chuť mají čerstvé listy, ale můžete je i sušit nebo zamrazit. Hodí se do omáček, salátů, na pizzu nebo do domácího pesta.

Pro co nejintenzivnější chuť sklízejte bazalku v ranních hodinách, kdy má nejvyšší obsah aromatických olejů. Pokud chcete rostlinu udržet co nejdéle, odstraňujte květy hned, jak se objeví, protože jejich tvorba snižuje kvalitu listů.

Díky své nenáročnosti a širokému využití je bazalka skvělou volbou pro každého, kdo si chce vypěstovat vlastní bylinky doma či na zahradě.

 

Grilování v alobalu: Proč je to tak skvělé?

Grilování je oblíbená letní zábava, které propadne snad každý. Dobré počasí, příroda a možnost být na čerstvém vzduchu vás zkrátka okouzlí. K tomu si můžete dát dobré jídlo z grilu. Pro ještě snadnější přípravu a chutnější jídlo vyzkoušejte grilování v alobalu. Jaké jsou jeho výhody? A co vše si v alobalu můžete ogrilovat? Zjistěte, proč je grilování v alobalu tak skvělé.

Jaké víno, pivo, nebo i koktejly se hodí k grilovanému masu, rybám nebo zelenině

Grilování je oblíbeným způsobem, jak si užít letní večery s přáteli a rodinou. Kromě skvělého jídla je důležitou částí také výběr toho správného nápoje, který podtrhne chuť jednotlivých grilovaných pokrmů. V tomto článku se dočtete, jaké nápoje zvolit ke grilovanému masu, rybám nebo zelenině. Jaké vybrat víno, pivo nebo dokonce koktejl?

Jak grilovat rajčata?

Grilovaná zelenina celkově patří mezi delikatesy, které by rozhodně neměly při Vašem grilování chybět. Jak ale správně zeleninu grilovat, aby se nám nespálila a byla chuťově výrazná. Mezi milovníky grilování je například velmi oblíbené grilování rajčat, postup není nijak složitý a pokud se Vám zadaří, jsou grilovaná rajčata perfektním doplňkem ke všem druhům grilovaného masa či jen jako třešnička na dortu pro mlsné jazýčky. Můžeme si tedy položit základní otázku, a to jak grilovat rajčata?

Jakou přílohu ke grilovanému masu?

Grilování patří k nejoblíbenějším letním činnostem. Díky grilování si můžeme vychutnat řadu různých specialit, které bychom si v klasické kuchyni nepřipravili. Na grilování se hodí v podstatě jakékoliv maso či zelenina. Jediný rozdíl je v délce přípravy a marinování. Jakou přílohu ke grilovanému masu zvolit, abychom zvýraznili jeho chuť?

Jak grilovat brambory?

Brambory patří mezi základní surovinu našich kuchyní. Každý je používá jako přílohu, někdo z nich vyrábí placky, jiný si je peče doma na plechu. Co tak ale vyzkoušet brambory grilované? Obstojí nejen jako příloha, ale v různých podobách i jako samostatný pokrm. Pojďme se podívat, jak na to.

Jaký salát ke grilovanému masu?

Zeleninové saláty jsou skvělou přílohou nejen ke grilovanému masu. V létě čerstvá zelenina osvěží a ještě dodá tělu potřebné vitamíny. K salátu doporučujeme připravit zálivku, která mu dodá tu správnou chuť. Ke grilovanému doporučujeme klasický zeleninový salát se zálivkou, řecký či šopský salát.

Jak správně grilovat zeleninu?

Zelenina by měla tvořit značnou část našeho jídelníčku, ale nebudeme si nic nalhávat - většina z nás na ní chuť moc často nedostane. Nemusíte ji však jíst pouze syrovou, při správném grilování si totiž zachová všechny pro zdraví prospěšné látky a vitamíny (některé druhy jsou dokonce po tepelné úpravě stravitelnější, vitamíny se v nich více uvolní a tím se pro tělo stávají využitelnější – jde například o rajčata nebo chřest).

Jak připravit lilek a cuketu na grilu?

Čím dál víc přichází do módy grilovat cokoli jiného než maso. A protože frčí zdravá strava, někteří aktivisté se uchylují i ke grilování zeleniny. Ovšem i z tohoto artiklu se dá na grilu udělat lahůdka nejen pro vegetariány, vegany a další skupiny, které raději schroupnou něco zeleného než svalovinu. Pokud chcete zazářit na grilovačce s lilkem a cuketou, jež se k sobě výborně hodní, přečtěte si tento článek, my vám povíme jak na to!

Jak správně grilovat kukuřici?

Kukuřice patří mezi oblíbené grilovací potraviny. Jedná se o levnou, oblíbenou potravinu, která je pro grilování velmi vhodná. Jak ji však správně grilovat, aby chuťově byla co nejlepší? Existuje řada různých způsobů a vždy záleží na Vaší chuti a požadavcích. Výslednou chuť grilované kukuřice mnohdy ovlivní i typ grilu a paliva, které je při grilování použito.

Jak grilovat papriky?

Ať už jako příloha k masu, nebo jako samostatný pokrm – paprika se hodí na gril vždycky. V tomto článku se podíváme na to, jaké jsou možnosti grilování papriky.

Jak grilovat cibuli?

Milovníci grilování si mohou kromě masa, připravit také chutnou zeleninu. Jednou z nich je třeba grilovaná cibule, která nejen báječně chutná, ale je pro naše tělo velmi zdravá. Pokud jí ugrilujete správně, můžete si skvěle pochutnat.

Jak grilovat zeleninu?

Už dávno neplatí, že grilování je úprava vhodná jen pro masité pokrmy. Stejně dobře a chutně lze grilovat i zeleninu – hodí se jako příloha, ale obstojí i jako samostatný chod. Jakmile ji vyzkoušíte, jistě se stane skvělou součástí vašeho jídelníčku. V tomto článku se o grilování zeleniny dozvíte vše, co je do začátků potřeba vědět.