Jak správně naložit maso na grilování?
Všimli jste si někdy při svých návštěvách na různých grilovacích garden party toho, že u každého chutná maso poněkud jinak? Tento rozdíl je zapříčiněn především rozdílným způsobem nakládání. Následující rady vás seznámí s těmi nejpopulárnějšími postupy a vy se díky nim budete moci proměnit ve skutečné mistry, o jejichž grilovaných lahůdkách se bude vyprávět široko daleko!
Hovězí | Vepřové | Kuřecí | Ryby | Mořské plody | Marinády
Každé maso si žádá své!
Vždy pamatujte na to, že marináda by měla odpovídat tomu, jaké maso budete grilovat! Ke každému druhu se hodí poněkud jiné složení.
Hovězí maso
Pro hovězí maso se doporučuje marinování pomocí bylinek, alkoholu, česneku, BBQ omáček, sójové omáčky, medu nebo hrubozrnného pepře.
K marinování hovězího masa bývá využívána zázvorová marináda po čínsku. Ta sestává z půlšálku sójové omáčky, lžíce nastrouhaného zázvoru, čtvrtšálku bílého vína, stroužku česneku a jedné až tří lžiček cukru. Marinovat by se mělo alespoň hodinu. Po odkapání se pak maso může připravovat na grilu.
CC: Unsplash
Vepřová krkovice
Na vepřovou krkovici se hodí marinády z oleje, bylinek, česneku, medu nebo hořčice.
Klasiku představuje jemně ostrá marináda, která se připravuje pomocí čtyř lžic dijonské hořčice, 200 ml olivového oleje, lžičky pepře, soli a čtyř snítků tymiánu. Zbytkem marinády se doporučuje maso mazat i v průběhu grilování.
CC: Hans
Kuřecí maso
Kuřecí maso lze marinovat v oleji, ale také v celé řadě domácích směsí koření, v nichž by měla být pořádně cítit paprika. Další možností je jogurt s bylinkami a citronovou šťávou.
Ke kuřecím prsům se doporučuje třeba marináda z acidofilního mléka, k níž potřebujete 300 ml acidofilního mléka, půl lžičky soli, dva stroužky česneku, lžičku pepře a dvě lžičky majoránky.
CC: hzv
Ryby a mořské plody
Při přípravě marinády pro ryby a mořské plody by neměly chybět jemné bylinky jako petrželka, estragon a citronová šťáva.
Zaručeně si pochutnáte na rybách připravených v marinádě, v níž nebudou chybět tři lžíce oleje, lžička medu, tabasco, lžíce sójové omáčky, balzamikový ocet, citrón, pepř a sůl.
CC: Pexels
Mohlo by Vás zajímat: Grilování na kontaktním grilu | Jak naložit celé kuře? | Ohniště na grilování - jak na to?
Marinády pro každého
Existují však také „univerzální“ marinády, s nimiž žádné maso nezkazíte a máte záruku, že si na něm vaši hosté pochutnají.
Marináda s česnekem
Pokud preferujete co nejrychlejší přípravu s minimálním množstvím nutných ingrediencí, rozhodně si vás získá marináda s česnekem. Kromě něho budete potřebovat již jen olej a grilovací koření. Poté připravíte marinádu a do této vzniklé směsi maso naložíte a umístíte do chladu alespoň na pár hodin, ideální jsou dva až tři dny.
Ďábelská marináda
Milovníci ostrých jídel si pro změnu jistě rádi připraví ďábelskou marinádu. Do ní patří olivový olej, lžíce mletého římského kmínu a lžička červeného pepře, tři lžíce petrželové nati, sůl, česnek, deci pomerančové šťávy a deci citronové šťávy. Po důkladném promíchání a naložení je opět nutné nechat maso naložené pro docílení co nejlepší chuti alespoň jeden den.
Marináda se džemem a medem
Na příznivce sladkých pokrmů pamatuje marináda s džemem a medem. Pokud toužíte po poněkud nezvyklém gastronomickém zážitku, opatřete si pro přípravu této marinády 50 g meruňkového džemu, lžíci medu, lžíci kvalitní dijonské hořčice, lžíci jablečného octa, cukru a také olivového nebo slunečnicového oleje. Vše je nezbytné důkladně smíchat a nechat nějakou dobu naložené. Přimluvit se lze u této marinády spíše za kuřecí maso, protože je přece jen jemnější než třeba vepřové.
Pamatujte na to, že zvládnout přípravu marinády dokáže úplně každý. V obchodech jsou sice často k dostání masa již marinovaná, výzkumy však ukazují, že bývají poměrně často zkažená. To přece rozhodně nechcete riskovat!