Jak uchovat naloženou vepřovou kýtu na gril?
Vepřová kýta patří obecně k velmi oblíbeným druhům masa. V České republice se hojně využívá také ke grilování, uzení či rožnění. Její příprava je však náročnější a zabere tak více času. Aby nebyla vepřová kýta suchá je nutné se její přípravě skutečně věnovat. Uchování naložené kyty není žádná věda, je však potřeba držet se určitých zásad.
Nejdříve je nutné vepřovou kýtu správně naložit
Než budeme vůbec přemýšlet o tom, jak naloženou vepřovou kýtu na gril uchovat, měli bychom ji vhodně naložit. Mezi nejideálnější způsoby nakládání kýty patří její prošpikování a následné marinování. K prošpikování jsou vhodné proužky slaniny či bůčku. Pokud takové proužky necháme zmrznout, bude se nám s nimi lépe pracovat. Při přípravě marinády bychom neměli zapomenout na dostatek soli, aby nám kýta během grilování perfektně změkla.
Způsoby uchovávání naložené kýty
Než se začnete zabývat tím, jak naloženou kýtu správně uchovat, je vhodné rozhodnout se, zda ji budete připravovat vcelku či krájenou. Vhodné způsoby uchování se podle toho liší. Vždy vybíráme takový způsob, který dodá naloženému masu výbornou chuť a maso bude díky němu krásně křehké. Vzhledem k tomu, že by se vepřová kýta měla nakládat minimálně 2-3 dny před samotným grilování, je nutné ji správně uchovat. Obecně platí to, že by se naložená kýta měla uchovávat na chladném a tmavém místě. Ideální teplota pro skladování kýty se pohybuje v rozmezí 3 - 12°C. Naložená vepřová kýta je prostorově výraznější a tudíž se mnoha z nás nevejde do ledničky, lze ji však skladovat i ve sklepě či na místech, kde je zaručen chlad.
Shrnutí způsobů ukládání naložené vepřové kýty:
- uchování v chladu v marinádě
- zabalení do fólie a umístění do chladu
- odložení v lednici či v chladném sklepě
- umístění do speciálních chladících komor