Jak umývat lávový kámen na gril?

Příprava před grilováním, samotný proces grilování i konzumace hotových dobrot. To máme všichni rádi. Jakmile ale dojde k úklidu, každý se zdráhá. Pokud rádi grilujete na lávových kamenech, máme pro vás pár tipů, jak jejich čištění a umývání zjednodušit a zefektivnit.

Ačkoliv se může zdát, že lávové kameny jsou bezúdržbové, není tomu tak. Pravidelným čištěním se nezhoršuje chuť na nich grilovaných pokrmů a prodlužuje se jejich životnost. Zároveň se zbavíte jakýchkoliv látek, které mohou být zdraví škodlivé.

1. Odstranění prvotních nečistot

Jako první musí jít pryč z grilu veškeré velké a viditelné nečistoty jako jsou zbytky potravin, výpečky z masa apod. Pokud to jde, jemně je setřete ubrouskem. Když jsou nečistoty a mastnota odolnější, jakože bývají, použijte škrabku. V ideálním případě nerezovou a pro tyto účely speciálně vytvořenou.

2. Vyčištění vlhkým hadříkem

V druhé fázi přichází na řadu vlhký hadřík nebo ubrousek. Pomocí něj dokážete setřít veškerou zbývající mastnotu, čímž může být vaše čištění u konce. V tomto kroku si dávejte pozor, ať se nespálíte. Můžete nechat kámen vychladnout, není třeba pracovat za horka. Na závěr celý kámen přetřete suchým ubrouskem.

Se saponáty opatrně!

Saponáty, mýdla nebo čisticí prostředky na nádobí si s lávovým kamenem netykají. Neměly by s ním vůbec přijít do styku. Pokud přeci jenom budete chtít nějaký přípravek použít, soustřeďte se na speciální čisticí prostředky pro grily a lávové kameny.

Při standardním používání však nejsou potřebné. Jakékoliv nepatrné zbytky mastnoty, které by po základním čištění mohly na kameni zůstat, mu nijak neškodí. Pouze se vsáknou dovnitř a nemají žádný vliv na jeho správnou funkčnost.

Naopak saponáty mohou narušit strukturu lávového kamene nebo na jeho povrchu přischnout. A příští grilování rozhodně nechcete mít s příchutí čisticího prostředku.

Většina lávových kamenů je podle výrobců vhodná pro mytí v myčce. Opět však jde ze stejných důvodů o proceduru téměř zbytečnou.

Ondřej Kodym