Co je vodní gril?

Vodní gril umožňuje díky přidané nádobě na vodu zdravé grilování, aniž by jídlo přišlo o typickou chuť. Některé typy kromě grilování nabízí i uzení a opékání.

Typy vodních grilů

  • Elektrický vodní gril

    Tento typ využívají především gastronomické provozy, i kvůli jeho vysoké ceně v desítkách tisíc Kč. Funguje podobně jako domácí grily: pod roštem má nádobu s vodou, která působí proti připalování pokrmů.

  • Levné grily 3 v 1

    Na trhu se objevily levnější vodní grily, kdy by mělo být možné si jídlo kromě grilování také opéct a vyudit, pokud vyndáte nádobu na vodu. Většina je vyrobená z nekvalitních materiálů a uživatelé mají často zkušenosti s jejich propálením, vadí jim i špatná konstrukce. Vydrží až 3 roky a stojí kolem jednoho tisíce Kč.

  • Trvanlivější grily

    Vyrábí se z kombinace nerezového plechu, smaltu a zvlášť silného plechu pro část s ohništěm. Kvůli tomu jsou nejen těžší (do 20 kg), stabilnější a odolnější, ale i dražší než předchozí typ (od čtyř tisíc Kč). V jejich případě jde o dlouhodobou investici.

Jak je vodní gril sestavený?

Tyto grily pro domácí použití mají obvykle válcovitý tvar a jsou zakončené kupolovitým poklopem, který umožňuje grilování i v nepříznivém počasí a podporuje rovnoměrné propečení.

Uvnitř mají 3 části:

  • ohniště: je umístěné ve spodní části a opatřené dvířky, takže do něj můžete snadno přikládat i během grilování.

  • nádoba na vodu: ve střední části chrání jídlo před připálením a zároveň zachytává odkapávající tuk, který se nepřipaluje v ohni a nevytváří karcinogenní látky.

  • mřížka: na některé vodní grily jde umístit dvě mřížky, takže zároveň připravíte větší množství.

Jak se vodní gril používá?

Pro vodní gril je doporučené jen dřevo z listnatých, nejlépe ovocných stromů. Díky menšímu množství pryskyřice nevytvářejí černý kouř. Uzavřená konstrukce grilu vytváří a udržuje vysokou teplotu, takže je potřeba jen malé množství dřeva, asi jeden kyblík.

Po rozdělání ohně stačí jídlo umístit na mřížku a nechat grilovat. Přítomnost vody zajišťuje rovnoměrné propečení a jídlo nemusíte nijak otáčet. Samozřejmě je můžete i připálit, a tak je v začátcích lepší přikládat opatrně a pokrm častěji hlídat.

Maso i zelenina bývají šťavnatější, než když je připravíte na obyčejném grilu. Zároveň jim zůstává zachovaná chuť grilování, i když kůrčička se ne vždy povede a bývá slabší, než při běžném grilování.

Kristýna Hašková