Optimální výška roštu nad grilem
U grilování na elektrickém nebo plynovém grilu je stanovování teploty a tím i ideální přípravy pro jednotlivé typy potravin o dost snazší, než je tomu u klasického grilu na dřevěné uhlí. Nicméně vůni a také nostalgii dřevěného uhlí se stejně nic nevyrovná, což potvrzují i ti největší mistři gastronomie.
Jak určíme teplotu grilu?
Jednoduše podržíme dlaň zhruba 10 cm nad topeništěm a sledujeme čas, jak dlouho jsme byli schopní dlaň udržet nad žárem. Žár dělíme na 5 základních stupňů rozpálení grilu:
- Nízká teplota
Dlaň nemáme problém udržet déle než 10 s. Výška roštu cca 20 cm nad uhlím je ideální k tzv. nepřímému grilování, což je jemná tepelná úprava potravin jako je už předem prudce osmahlé maso, ryby nebo chceme prohřát uzeniny či křehkou zeleninu. - Nízká až střední teplota
Dlaň udržíme nad topeništěm kolem 8 - 10 s. Výška roštu cca 15 cm nad uhlím je stejně jako nízká teplota ideální k nepřímému grilování. - Střední teplota
Dlaň udržíme pouze 6 - 8 s. Výška roštu cca 10 cm nad uhlím je ideální pro přímé grilování, tedy opékání silnějších kusů masa, půlek drůbeže aniž by maso zčernalo - Střední až vysoká teplota
Dlaň už pálí po 4 -5 s. Výška roštu cca 9 cm nad uhlím je ideální k přímému grilování tenkých plátků masa, tučnějších silnějších ryb, ale i tvrdší zeleniny jako dýně, brambory, cibule. - Vysoká teplota
Dlaň pálí tak, že nejsme schopni udržet ji nad topeništěm déle než 2 s. Výška roštu cca 8 cm nad uhlím je maximální výška roštu aniž by se vše ihned spálilo na uhel, tento stupeň teploty je ideální k tzv. minutkám, tedy rychlému opékání menších kusů masa, ryb, zprudka opékaných mořských plodů ale především měkčí zeleniny, která stačí jen zkřehnout a chytit výbornou chuť jako např lilek (neposolený), rajčata, papriky. Je možné také dát směs do alobalu aby se chutě promísily a ingredience se provoněly navzájem.
Jak regulovat teplotu grilu?
Pokud je teplota příliš vysoká, lopatkou jednoduše rozhrábneme uhlíky od sebe a počkáme až se teplota sníží. Pokud je teplota stále příliš nízká, třeba i kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám, vlhkosti vzduchu apod, je potřeba lopatkou uhlíky nahrnout těsně k sobě. A po okrajích grilu rozsypat nové, které se postupně také rozpálí.
Jak na nejlepší grilované kuře?
- Kuřecí paličky (spodní část stehen) opláchneme a naložíme do marinády. Ta se skládá z oleje a koření. Pokud nechce kupovat hotové grilovací koření, oblíbenou směsí je sladká paprika, chilli, tymián, trocha medu a limetkové šťávy, se špetkou soli. Nebo pro typickou BBQ chuť je oblíbená marináda z oleje, uzené sladké papriky, chilli, protlaku a cukru.V marinádě je nejlepší nechat paličky alespoň pár hodin, ideálně přes noc nebo i dvě, tři v lednici. Ke grilování však použijeme paličky důkladně očištěné od marinády, protože by se příliš brzy pálila a odkapávala do topeniště. Grilujeme paličky asi 20 min, stále otáčíme a potíráme troškou zbylé marinády.
- Kuřecí prsa jsou náchylná k vysušení a na grilu obzvlášť. Ideální proto je zabalení do alobalu, ve kterém krásně dojdou, promísí se se všemi chutěmi a vůněmi ingediencí a přesto zůstanou velice šťavnatá. Pokud máme kuřecí prsa s kůží, jemnými řezy ji několikrát nařízneme do kostkovaného vzoru a maso položíme do alobalu kůží vespod. Tak se hlavní žár dostane nejdříve ke kůži, která se krásně vypeče a ochutí zbytek masa. Jinak kuřecí prso popřášíme grilovacím kořením a zabalíme. Pro BBQ chuť přidáme k masu plátek anglické slaniny, uzenou sladkou papriku, potřeme protlakem a poprášíme cukrem. Celý balíček dáme na gril a podle velikosti kuřecího prsa grilujeme 20-30 minut.
Jak na nejlepší biftek - steak na grilu?
Pro perfektní steak je zapotřebí 2 cm vysoké prorostlé neboli mramorované hovězí, které necháme aspoň hodinu odležet při pokojové teplotě. Steak osolíme, jemně opepříme a potřeme olejem. Grilujeme na dobře rozpáleném grilu. Po cca 4 minutách steak opatrně otočíme a po sundání z grilu ho necháme odležet.
Jaká zelenina se pro grilování hodí?
Nejchutnější jsou brambory, žampiony, papriky, kukuřice, batáty, cukety, rajčata, ale také neposolené lilky, výborná je i obyčejná cibule, nebo sezónní dýně či chřest. Doba přípravy se liší podle tvrdosti zeleniny. Tvrdou zeleninu je tedy ideální předpřipravit v páře a na grilu jí mít tak o mnohem kratší dobu jen pro dodání jedinečné vůně a finální chuti.